V4 Kerékpárverseny
Közösségi ikonok

Facebook-oldalunkInstagram-fiókunkRSS-csatornánk

Visegrád 4 országúti kerékpárversenyek - Magyarország legrangosabb egynapos versenyei

2019 – Visegrád 4 Kerékpárverseny / V4 Ladies Series / V4 Special Series

A 2019-es évben Magyarországon öt nemzetközi verseny zajlott a V4 jegyében: a Visegrád 4 Kerékpárverseny mellet folytatódott a V4 Special Series, valamint ebben az évben megrendezésre került az ország első két női profi versenye is.

Forrás: V4 Kerékpárverseny.hu

A szlovák V4 elnökség évében, hagyományos útvonalon, de új rajthelyszínnel mutatkozott be a Visegrád 4 Kerékpárverseny mezőnye. A budapesti Carl Lutz rakparton lévő Vogue Étteremhajó előtti terület ideális indulási pontnak bizonyult, ahol a nézők megcsodálhatták a kétszeres Giro d’Italia-győztes Paolo Savoldelli Giro trófeáját is.

Innen a mezőny a már megszokott útvonalon, de újabb ikonikus helyszín, a Parlament érintésével hagyta el a fővárost és indult Pannonhalma felé.

11 órakor 28 csapat – rekord létszámú – 154 kerekese vágott neki a távnak. Az éles rajtot követően folyamatosak voltak az akciók, azonban életképes szökés nagyon sokáig nem alakult ki. Közel 100 km megtételét követően ketten tudtak meglépni a 45 km/h feletti átlaggal száguldó mezőnytől, de Pannonhalmára érve – mintegy menetrendszerűen – őket is utolértek.

Izgalmas befutóra lehetett számítani, ahol Dina Márton győzelmet ígérő helyről vághatott neki az utolsó 600 méternek, de technikai hiba miatt a bravúr sajnos elmaradt. A versenyt végül a lengyel Pawel Franczak nyerte egy elképesztően energikus utolsó 300 métert produkálva.

V4 Ladies Series Pannonhalma 2019

Hazánk első profi női versenyének résztvevői május 12-én álltak rajthoz Pannonhalma főterén. A tét nem volt kisebb, mint az olimpiai kvalifikáció kivívása, ezért hozta létre a V4 versenyeket szervező Mozgás Egészség Rekreációs Sportegyesület 2019-ben a V4 Ladies Series női verseny-sorozatot. Ennek megfelelően a teljes hazai női mezőnyt rajthoz állt, és titkon mindenki magyar sikert várt.

A verseny útvonalának domborzata erőt próbáló volt, a pannonhalmi körözés a hölgyek számára is három és fél kört jelentett, így a 15% meredekségű falat ők is négyszer kellett, hogy megmásszák. Az időjárás esősnek ígérkezett, de szerencsére a vihar elkerülte a versenypályát.

A borongós időben a hölgyek versenyzési kedve is csak később jött meg. Két kisebb bukás és további 30 kilométer dimbes-dombos útvonal megtételét követően egy 12 fős sor távolodott el a mezőnytől, akikhez hamarosan további négy kerékpáros csatlakozott. Rövidesen egyértelművé vált, hogy a verseny győztese a Vas Kata Blankát és Matuz Etelkát is sorai között tudó 16 fős élboly tagjai közül kerül ki.

Az első mászás során az orosz válogatott fiatal tehetsége, Polina Kirillova támadott, így az élboly négy főre zsugorodott (sajnos magyar versenyző nem maradt közöttük). A versenyt végül ő nyerte, az utolsó kör legmeredekebb részén ismételten támadva, megérdemelten szerezve meg élete első profi győzelmét.

Polina Kirillova (RUS)

Az orosz Polina Kirillova pályafutása első profi győzelmét szerezte meg Pannonhalmán

V4 Ladies Series Restart Zalaegerszeg 2019

Hazánk második profi női versenyének indulóit a Restart sport- és életmódfesztivál programsorozat eseményeinek helyet adó Zalaegerszeg városa, valamint a környékbeli Zalai-dombság kistelepülései látták vendégül.

Az olimpiai kvalifikáció kivívása, továbbra is motiválta a teljes hazai női mezőnyt. A verseny domborzata még a pannonhalmi körpályánál is nagyobb kihívás elé állította a versenyzőket, akik helyzetét, még a júliusi nyári hőség és a közel 127 kilométeres versenytáv is nehezítette.

A verseny első harmadában a mezőny együtt haladt, említésre méltó mozzanat nem történt, „csak” a a hőség és a kemény terep tizedelte azt. A verseny harmada után először egy 25 fős csoport lépett el, amely folyamatosan fogyatkozott. Az élboly a 70. versenykilométert követően, már csak 13 főt számlált.

Az akciók folyamatosak voltak, de életképes elmenés nem alakult ki. Végül egy lengyel és egy ukrán versenyző távolodott el a mezőnytől. Fél perc körüli előnyüket a verseny végéig megtartották. A versenyt az ukrán Olga Shekel nyerte, Vas Kata Blanka végül a 6. helyen végzett.

V4 Special Series 2019 – Vásárosnamény-Nyíregyháza

2019-ben a V4 kerékpárversenyek szervezője az egy évvel korábban elindított V4 Special Series versenyt kétfordulósként rendezte meg, azzal a nem titkolt szándékkal, hogy a 2020-ra az UCI nemzetközi versenynaptárába regisztrált ifjúsági világkupa verseny útvonalát és helyszíneit tesztelhesse. Az első versenyre július 20-án került sor.

12 óra után lassú rajttal indultak el a versenyzők a Bereg szívének is nevezett Vásárosnaményból. A verseny két szempontból is bekerült a V4 versenyek történetébe: egyrészt azért, mert a mezőny átlagsebessége csak ezredekkel maradt el az 50 km/órás tempótól, másrészt azért, mert a versenysorozat történetében itt került sor először helikopteres felvételre.

A verseny első 100 kilométerét változatos próbálkozások tették színessé, de életképes szökés nem alakult ki. Ezt követően egy 20 fős sor lódult meg (köztük három hazai versenyzővel), akiket a célvonalig már nem is sikerült utolérni. Nyíregyházára közel egyperces előnnyel érve megkezdődött a látványos városi körözés.

Az utolsó kör elején Pelikán János robbantott, de 500 méterrel a cél előtt az osztrák Daniel Auer utolérte, majd le is szakította magáról. A verseny kiválóan sikerült, amihez természetesen a hazai remek eredmény is hozzájárult, amit dr. Szabó Tünde sport-szakállamtitkár asszony, a magyar sport első embere is a helyszínen tekintett meg.

A verseny indulója – a korábbi olasz világsztár – Andrea Tafi is elégedetten nyilatkozott a szervezésről és a verseny biztosításáról.